سیستم تهویه مطبوع

کد مطلب : 45

تهویه مطبوع
با توجه به نوع ترمینال یونیتی که فضای مورد نظر را هوادهی میکند، کنترل مرکزی متناسب صورت میپذیرد. عموما ترمینال یونیتهای استفاده شده برای فضاهای عمومی مجموعه در دو نوع هواساز و فن کویل کانالی میباشند. که اجمالا به تشریح هریک و سناریوهای کنترلی مورد استفاده پرداخته میشود:
هواساز
هواسازها عموما برای تامین هوای مطلوب در بخش مشاعات (شامل راهروها، در برخی موارد فضاهای عمومی صرف غذا در ساختمان تجاری، استخر و....) استفاده شده اند. هواسازها با توجه به کاربری و طراحی انجام گرفته، وظایف مختلفی را بر عهده دارند. از جمله وظایف اصلی یک هواساز تامین هوای تازه، تامین بار حرارتی/ برودتی، رطوبت زنی/ رطوبت زدایی، فیلترینگ هوای ورودی و ... می باشد و در صورت کنترل بر موارد فوق میتوان از محیطی با دما، رطوبت و کیفیت هوای مناسب و استاندارد بهره مند شد. بخشهای اصلی یک هواساز عبارتند از:
محفظه اختلاط Mixing Box : که در آن هوای تازه با هوای برگشت مخلوط میشود.
محفظه فیلتر Filter Box: انواع فیلترهای مورد نیازدر آن قرار دارند.
محفظه کویلCoil Box : شامل کویل سرمایش و گرمایش میشود.
محفظه فنFan Box : فن هواساز درون این محفظه قرار دارد.

تجهیزات کنترلی که عموما روی هواساز نصب میشوند عبارتند از: سنسورهای کانالی، سنسور رطوبت کانالی، سنسور کیفیت هوا، سنسور یخ زدگی، سوئیچهای فشارهوا، تغییر دهنده فرکانس برق شهری، شیر دو یا سه راهه کنترلی و عملگر آن و موتور دمپرها
با کنترل و تنظیم های مختلف بخشهای گرمایی، سرمایی، رطوبت زن و غیره در مجموعه دستگاه هواساز می توان سیستم های مختلف تهویه مطبوع را برای پروژه های با شرایط متفاوت طراحی نمود. 
در هواسازهای فاقد سیستم کنترلی دمای خروجی از هواساز به هیچ عنوان کنترل نمیشود که این امر نه تنها باعث عدم ایجاد دمای آسایش در محیط میشود بلکه موجب افزایش شدید مصرف انرژی نیز میگردد. در یک سیستم کنترل هوشمند، در هر لحظه وضعیت هوای محیط توسط سنسورها از لحاظ دما، کیفیت و رطوبت بررسی گردیده و سیستم براساس داده های ارسالی از سنسورها و پردازش آنها، فرمان های لازم را جهت باز و بسته شدن شیرآلات کنترلی دو راهه و یا سه راهه کویلها، دمپرموتورها و دستگاه رطوبت زن صادر میکند. فرایند رطوبت زنی نیز بوسیله پاشش آب از افشانك ها یا شبكه بخار و فرایند رطوبت گیری توسط كویل سرمایی انجام میشود. همچنین در صورت بالارفتن میزان گازهای آلاینده و افت کیفیت هوا فرمان باز یا بسته شدن دمپرموتورها را صادر میکند و به این ترتیب عمل تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی را انجام میدهد. در واقع می‌توان گفت استراتژی سیستم کنترل، تعیین کننده نحوه عملکرد دستگاه و کنترل پارامترها در شرایط مختلف میباشد. ولی به طور کلی در یک هواساز پارامترهای زیر مورد کنترل و نظارت قرار میگیرند:
کنترل دمای خروجی هواساز 
کنترل موتور دمپرهای هوای تازه- موتور دمپرهای کانال برگشت
کنترل شیرهای دو راهه و سه راهه (آب یا بخار سیستم)
مانیتورینگ فیلتر هواساز 
جلوگیری از یخ زدگی کویل هواساز بوسیله سنسور آنتی فریز
مانیتورینگ دمای هوای برگشت و هوای آزاد و انجام استراتژی های کاهش مصرف انرژی در مواقع لزوم
ایجاد برنامه زمانبندی کاری توسط کنترلر هواساز 
امکان گرفتن گزارش کارکرد هواساز 
فن کویل کانالی
فن کویل های کانالی برای فضاهایی چون لابی آسانسور، کافی نت، رستوران ها، فست فودها و .... استفاده شده‌اند. لازم به ذکر است امکان کنترل محلی و مرکزی این تجهیزات، هر دو وجود دارد. برای فن‌کویل های کانالی که فضای مشاعات را هوادهی می‌‌کنند، نقاط کنترلی زیر در نظر گرفته می‌شوند:
دمای هوای محیط 
دمای هوای خروجی از کانال
کنترل تدریجی شیرهای سه راهی 
کنترل سه دور فن
هر گونه فن تخلیه، فشار مثبت استفاده شده در این فضاها بر اساس برنامه زمان‌بندی یا به عنوان یک حلقه کنترلی در سناریوهای یکپارچه‌سازی مجموعه، تحت کنترل و نظارت سیستم مدیریت ساختمان قرار می‌گیرند.