سیستم های اعلام و اطفاء حریق

کد مطلب : 50


سیستم های اعلام و اطفاء حریق:


در بحث تضمین سلامت افراد در ساختمان موضوع وجود یک سیستم بی نقص اعلام و اطفاء حریق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اعمال مدیریت درست در هنگام وقوع حریق تاثیر مستقیم بر حفظ سلامت افراد دارد. در هنگام وقوع حریق با چالشهای اساسی زیر که در روند گسترش آتش و به خطر انداختن سلامت افراد موثر هستند روبرو هستیم:


میزان اکسیژن محیط

شدت وزش هوا و تولید باد

افزایش میزان دود و گازهای حاصل از حریق

عدم اطلاع به موقع از وقوع حریق

محبوس شدن در آتش

تاخیر در عملکرد سیستم اطفاء حریق


چالشهای فوق می تواند علاوه بر اینکه باعث گسترش سریع آتش شوند، سلامتی افراد و همچنین عملیات اطفاء و امداد رسانی را دچار مشکلات اساسی کنند. به همین دلیل می بایست برای مقابله با آنها تمهیدی اندیشید و از سیستم های مفید کنترل هوشمند

استفاده نمود. بهره گیری از یک سیستم BMS در ساختمان می تواند به ما در جهت روبرو شدن با مشکلات عنوان شده کمک نماید. اما راه حل های مقابله با مشکلات را می توان به قرار زیر فهرست نمود:


قطع کردن هوای تغذیه محیطی که در آن حریق اتفاق افتاده است.

تخلیه دود فضاها با حداکثر توان توسط اگزاست فن ها.

مانیتور کردن محل اطفاء حریق.

کنترل درهای خروج اضطراری.

اطفاء حریق سریع و بدون تاخیر.


برای اینکه بتوان تمام راه حلهای بالا را به طور همزمان و با ترتیب و توالی درست در جهت مقابله با حریق به کار گرفت، نیاز است که از یک سیستم کنترل بسیار دقیق و یک سناریوی کاملاً استاندارد و مطمئن استفاده کرد تا سیستم به درستی و به شکل هوشمند عمل کند و بتواند حداکثر ایمنی را در هنگام وقوع حریق برای ساختمان به ارمغان آورد. دیتکتورها (سنسورهای تشخیص دهنده وقوع حریق) می توانند وقوع یک حریق را به سیستم کنترل مرکزی ارسال کنند، این می تواند به صورت یک هشدار روی صفحه نمایش در اتاق کنترل ارسال گردد، پس از آن با اعمال کنترل روی هوارسانها جریان هوای ورودی به فضای آتش قطع شود و اگزاست فن ها با تمام قدرت برای خارج کردن دود وارد عمل شوند. افراد به سمت خروجی ها هدایت شوند و همزمان وسائل الکتریکی موجود در فضا خاموش می گردند؛ دوربین های موجود در راهروهای خروجی حرکت افراد به سمت درهای خروج را مانیتور می کنند و علائم راهنمای خروج اضطراری همزمان با باز شدن درهای خروج، روشن می شوند و دست آخر نیروهای امداد برای انجام عملیات اطفاء وارد محیط می شوند.

همانطور که مشخص است کنترل تجهیزات مختلف و ارسال دستورات لازم به تجهیزات عمل کننده نیازمند یک سیستم کنترل دقیق به همراه سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط است که همگی باید کاملاً منظم با یکدیگر کار کنند و این امر میسر نخواهد شد مگر اینکه ساختمان شما از یک سیستم مدیریت هوشمند یکپارچه دقیق بهره مند شود.