هتل

کد مطلب : 51


سیستم کنترل هوشمند در هتل:

به منظور پیاده سازی یک سیستم کنترل هوشمند در هتل لازم است فضای هتل را به سه بخش فضاهای اختصاصی (عمدتا اتاق ها)، فضاهای عمومی (مثل لابی، رستوران، موتورخانه و ....) و فضاهای خاص تقسیم کنیم. بنابراین سیستم های هوشمند مورد نیاز در هتل ها در سه بخش اصلی زیر پیاده سازی می شوند:

1- فضای داخل اتاقها

2- فضای مشاعات

3- فضاهای خاص

سیستم هوشمند فضای داخل اتاقهای هتل: 

 فضای داخل اتاقها

 عموما سیستم های کنترلی و سرویس های خدماتی فضاهای داخل اتاق ها شامل موارد زیر می باشد:

سیستم کنترل تردد(Accsess Control)

سیستم کنترل تهویه مطبوع(HVAC)

سیستم کنترل روشنایی(Lighting) 

سیستم های صوتی و پخش صدا  نظیرVOIP ، IP Telephony، House Keeper Calling 

سیستم های تصویری نظیر IPTV

سرویس شبکه و اینترنت(Network & Internet)

سرویس رزرو آنلاین(Online Reservation)

سایر خدمات مربوط به واحد های اقامتی

 سیستم کنترل تردد(Access Control)

هر واحد اقامتی هتل می تواند با استفاده از تکنولوژیRFID  از طریق کارت مغناطیسی که به میهمان اختصاص داده می شود، به صورت مرکزی کنترل گردد. در صورتیکه شخص در آن تاریخ و ساعت به آن اتاق خاص اجازه دسترسی داشته باشد، درب باز می شود. 

به علاوه این امکان وجود خواهد داشت که اطلاعات ورود از قبیل زمان ورود یا باز ماندن درب (به واسطه سنسور تشخیص باز یا بسته ماندن درب) از طریق شبکه برای پذیرش هتل ارسال و در سیستم مرکزی ثبت شود. بدین ترتیب مثلا در صورتی که درب یک اتاق باز بماند، از طریق بستر ارتباطی موجود، پذیرش هتل قادر خواهد بود از باز ماندن درب آگاه گردد. این روش نقش بسزایی در ارتقاء سطح امنیت اتاقها خواهد داشت. در سیستم کنترل تردد هوشمند، بر خلاف سیستم سنتی، اطلاعات از طریق یک بستر یکپارچه برای سیستم مدیریت هتل و بخش پذیرش ارسال شده و اطلاعات مربوط به ورود و خروج افراد (میهمان، خدمتکار، تکنسین هتل و ...) تحت نظارت کنترل مرکزی قرار می گیرد. 

همچنین پذیرش هتل می تواند در شرایط خاص در هر لحظه کارتی را فعال یا غیر فعال نماید و یا در شرایطی درب برخی یا کلیه اتاق ها را باز یا قفل نماید. 

کارت هولدر

سیستم کارت خوانPower Switch  یا Card Holder راهکاری برای صرفه جویی در مصرف برق هتل است. هنگام خروج و بیرون آوردن کارت ورود به اتاق از کارت خوان Power Switch، از طریق یک کانتکت (به صورت یک سوئیچ قطع و وصل)، برق اتاق به استثنای برق تجهیزاتی که برق آنها مجزا شده است و نیاز دائمی به برق دارند (مانند فن کویل، یخچال و ....) خاموش می شود.

در این شرایط فقط زمانی که کارتRFID  اتاق مربوطه در مدت زمان تعریف شده از طرف سیستم مرکزی در داخلPower Switch قرار گیرد، سیستم برق فعال می شود.