free statistics راهکارهای مسکونی ا

http://atrinaco.com/templates/sj_stabwall/images/logo-loading.png

یکشنبه, 16 آبان 1395 11:51

راهکارهای مسکونی

Written by
Rate this item
(0 votes)

 

استاندارد KNX

استاندارد KNX  راهكاري اصولي و عملي براي پياده سازي سيستم هاي هوشمند در ساختمان‌ها است. اين استاندارد جديدترين دستاورد دانشمندان و زير‌ساخت ارتباطي قدرتمندي براي ارتباط بين اجزاي پيكره كنترلي ساختمان مي‌باشد.

كليه سيستم‌هاي بكارگرفته شده در ساختمان مسکونی به پيكره هوشمند KNX مرتبط هستند. تمامي سيستم‌هاي كنترلي در تعامل با يكديگرند و ارتباط هماهنگي بين آنها بر قرار است . به همين علت است كه كنترل متمركز سيستم‌هاي كنترلي در هر نقطه از ساختمان قابل دسترسي می‌باشد. اجرايKNX  با دستاورد‌هايي مثل امنيت بالا، بازده اقتصادي، تبديلات و تغييرات ساده در ساختمان‌ها همراه است. توابعي مانند روشنايي، كنترل پرده‌ها و دما بسته به نياز كاربر، قابل تعريف بوده و تغييرات بعدي به سادگي قابل اجرا است.

با بكارگيري KNX  مي‌توان همه پارامترهاي كنترلي را از هرجاي ساختمان تغيير داد. همچنين امكان تغيير پارامترها به وسيله دستگاه ريموت كنترل يا تلفن همراه و يا اينترنت وجود دارد . و نيز  اگر تغيير تابعي هر نوع بستگي به تغيير ديگر توابع داشته باشد‌، اين  كار بدون ايجاد هيچگونه تداخل يا مشكلي انجام‌پذير خواهد بود .

 

كليد هاي هو شمند، راهكاري عملي جهت ايجاد فضايي دلنشين در منزل

استفاده از كليد‌هاي هوشمند در منازل از يك سو سادگي كنترل و ايجاد محيط مطلوب و از سوي ديگر كاهش هزينه‌هاي اضافي انرژي را به همراه مي‌آورد. در تصویرکلید هوشمند Busch-Triton مشاهده می‌شود: هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 قابلیت‌های کلید هوشمند به شرح ذیل می باشد:

 • قابلیت کنترل روشنایی/ دیمر / سرمایش/ گرمایش/ ایمنی/ تردد
 • دارای نمایشگر پیغام‌های مستقل: ساعت، تاریخ، شدت نور، دما و وضعیت آب و هوا
 • دارای لیبل های برجسته / مجهز به LED
 • قابلیت تعریف سناریو بدون نرم افزار: ورود، خروج
 • مجهز به ریموت کنترل IR

سناریو

امكان تعريف سناريو‌( مد )‌:  در اين سيستم منظور از سناريو(Scene ) و يا مد  (Mood) آن است كه ، بسته به كاربري فضا و سلیقه ساکنین مي‌توان شكل مناسبي از روشنايي، سیستم صوتی، پرده و دما را فراهم نموده و با فشار يك دكمه آن را به كار گرفت كه در اين صورت  هريك از اين حالات يك سناريو تلقي خواهند شد.

بکار گیری سناریو های کنترلی هم با استفاده از کلید های هوشمند  و یا ریموت کنترل میسر است و هم با استفاده از نمایشگر هوشمند‌. همچنین می‌توان سناریو‌های کنترلی را بر اساس پارامتر‌های زمانی نیز تعریف نموده و بکار گرفت. برای مثال می‌توان تعریف کرد که در ساعات خاصی از روزهای هفته‌،  برخی از مسیر‌های روشنایی به طور خودکار فعال یا غیر فعال شوند‌.  در زير به چند نمونه سناريو به عنوان مثال اشاره مي‌شود. لازم به ذكر است با توجه به انعطاف‌پذير بودن كامل اين سيستم‌، كليه موارد گفته شده بسته به سليقه کارفرمای محترم قابل تغيير مي‌باشند‌.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 

سناريوی  ميهمان :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. در شب لامپهاي ديواري  و مخفی روشن .
 2. لوستر 50% دیم شود.
 3. پرده گشوده شود.
 4. درجه حرارت بر روی 25 درجه قرار گیرد.
 5. موزیک شماره 4 با حجم صدای 30% در نشیمن خصوصی جنوبی پخش شود.
 6. در دیگر فضاها موزیک شماره 7 با حجم صدای 20% پخش شود.
 7. لامپ‌های نما روشن شود.
 8. بالکن روشن باشد.

سناريو مطالعه :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. لامپ‌های هالوژن با شدت 70% روشن باشد .
 2.  لامپ‌هاي ديواري روشن
 3. موزیک قطع شود
 4. درجه حرارت روی 25 درجه تنظیم شود

سناريو ورود :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. لامپ‌های مخفی کل ساختمان روشن شود .
 2. لامپ‌هاي سقفی ورودی و هال روشن شود.
 3. دمای مطلوب با توجه به زمان و فصل تنظیم شود .

سناريو خروج :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ مي‌دهد :

 1. كليه لامپها  در طول يك دقيقه خاموش شوند .
 2. مصرف کننده‌های الکتریکی مرتبط با سیستم هوشمند – مثل فن‌ها -  خاموش شوند.

سناريو شب :

در اجراي اين سناريو اتفاقات زير رخ خواهد داد :

 1. لامپ‌هاي مخفی روشن
 2. لامپ‌های دیواری خاموش
 3. لوستر تا 40% دیم شود.
 4. موزیک شماره 3 با حجم صدای 40% پخش شود.
 5. پرده ها گشوده شوند.
 6. دما بر روی 27% تنظیم شود.

 هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

سازگاري انواع كنترل كننده ها

 

امكان ارتباط همه انواع كليد‌ها و كنترل‌كننده‌ها به سيستم هوشمند وجود دارد‌. مبدل‌هاي هوشمند‌ساز در ابعاد كوچك ولي با كارايي‌هاي بسيار طراحي گرديده و امكان اينگونه ارتباطات را فراهم مي‌سازند. كليد‌هاي مختلفي كه بر اساس كاربري و يا تناسب با دكوراسيون داخلي انتخاب مي‌شوند هيچ مشكلي براي ارتباط با KNX  و سيستم هوشمند نخواهند داشت.

كنترل دما

كليد‌هاي هوشمند ، داراي ترموستات هستند‌. درجه حرارت مطلوب توسط كاربر به راحتي تنظيم مي‌شود و با استفاده از كنترل كننده‌هاي ويژه وسايل گرمايشي و سرمايشي  فقط در صورت نياز فعال مي‌شو.ند و از اين رو علاوه بر آنكه هميشه دماي مطلوب وجود دارد‌، كاهش چشمگيري در هزينه‌هاي انرژي ايجاد مي‌گردد . حذف ترموستات از روي ديوار باعث زيبايي بيشتر محيط مي‌شود‌. با استفاده از كليد‌هاي هوشمند امكان تعريف سناريو هاي دمايي نيز مهيا مي شود مثل سناريو هاي ورود ، خروج‌، شب‌. امكان كنترل يكپارچه تمامي سيستم‌هاي سرمايشي و گرمايشي نيز وجود دارد‌. براي اين منظور مي‌توان از نمايشگر هوشمند و يا پنل كنترلي استفاده نمود‌. كليد‌هاي هوشمند اطلاعاتي از قبيل دماي محيط‌‌،  دماي كاربر و سناريوي فعال را نمايش مي‌دهند.

برقراري امنيت

امروزه برقراري امنيت راهكارهاي ويژه اي را مي طلبد . سيستم كنترل امنيت تحت پروتکل KNX داراي طيف وسيعي از سنسور‌ها و كنترل كننده‌هاي امنيتي هستند كه در فضا‌هاي مختلف نصب و امنيت را برقرار مي‌كنند .

انواع مختلف سنسور‌هاي در‌، پنجره‌، شيشه‌، لرزه‌، تردد‌، قفل و ... بسته به كاربري و ضريب مورد نياز امنيتي هر فضا توسط كارشناسان ويژه انتخاب و بكار گرفته مي‌شود .

سيستم امنيتي قسمتي از پيكره هوشمند ساختمان است و كنترل‌، گزارش‌گيري و همزماني آن با ديگر سيستم‌هاي بكار گرفته شده در ساختمان مقدور و لازم است .

 

مزايا و مشخصات سيستم كنترل هوشمند ساختمان

 1. افزايش عمر تجهيزات

استفاده از تكنولوژي باس KNX باعث افزايش قابل توجه عمر مصرف كننده‌هاي الكتريكي  مي‌گردد . با بكارگيري كليد‌هاي هوشمند ، قطع و وصل برق اصلي در عملگرها  بصورت آني صورت مي‌گيرد . بنابر اين مانند سيستم‌هاي قبلي كانتكت كليدها  از بين نمي‌رود‌. در ضمن با استفاده از  ديمر‌هاي هوشمند در اين سيستم  همواره وسايل روشنايي با ولتاژ كمتر از حد مجاز فعاليت مي‌كنند  و به عمر آنها افزوده مي شود . 

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. بهينه‌سازي مصرف انرژي

سيستم‌هاي هوشمند در ابتدا براي دستيابي به هدف بهينه‌سازي مصرف انرژي ابداع گرديدند . بهينه‌سازي مصرف انرژي با كنترل هميشگي مصرف كننده‌ها ، مصرف انرژي همواره در حد معقول و منطقي قرار دارد  و لذا از تلفات به طور چشمگيري كاسته مي‌شود . بررسي‌هاي آماري نشان مي‌دهد كه با بكارگيري يك سيستم كنترلي صحيح  تا 40 درصد از  انرژي مصرفي در ساختمان كاسته مي‌شود .

 1. زيبايي

طراحي‌هاي  بسيار مدرن كنترل كننده‌هاي هوشمند تا حد زيادي در زيبايي ساختمان و افزايش لوكس آن موثراند. برخي از كنترل كننده‌هاي هوشمند در سال‌هاي پي‌در‌پي برنده جوايز معتبر طراحي در عرصه بين المللي گرديده‌اند .

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. تطبيق با محيط

كنترل كننده‌هاي سيستم هوشمند از قبيل كليد‌ها ، سنسور‌ها و ديگر وسايلي كه در معرض ديد قرار دارند ، شامل طيف بسيار وسيعي از مدل‌ها و رنگ‌هاي مختلف مي‌باشند . كاربر به راحتي مي‌تواند كنترل‌كننده مورد نظر خود را بر اساس دكوراسيون داخلي خود انتخاب نمايد.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. ايمني

سيستم هوشمند مبتني بر KNX   برق اصلي را از دسترس كاربر دور مي‌نمايد . به اين معنا كه كليه كنترل كننده‌هاي هوشمند كه در دسترس كاربر قرار دارند با انرژي 29 ولت ايمن فعاليت مي‌نمايند‌.  و همانگونه كه شرح داده شد ، برق اصلي در تابلوي كنترل و بوسيله عملگرهاي هوشمند‌، مصرف‌كننده‌ها را فعال يا غير فعال مي‌نمايد‌.

 1. امكان تعريف سناريو

با استفاده از كليد‌هاي هوشمند بكار گرفته شده در طرح پيشنهادي ، امكان تعريف سناريو‌هاي كنترلي بدست مي‌آيد . يك سناريو كنترلي عبارتست از مجموعه‌اي از فرمان‌هاي كنترلي كه بطور همزمان و به منظور دستيابي به هدفي خاص ، انجام مي‌پذيرد‌. سناريو‌هاي مختلف كنترلي بر اساس كاربري فضا‌ها و همچنين سليقه كاربر قابل تعريف مي‌باشد‌. براي مثال در يك اتاق پذيرايي  سناريو‌هايي مثل  ورود‌، خروج‌، ميهمان ، مطالعه و مانند آن قابل تعريف و بكارگيري مي‌باشند.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. استاندارد

سيستم هوشمند بر اساس پروتكل KNX  پياده‌سازي مي‌شود . پروتکل  KNX يك استاندارد باز بوده و مورد وثوق كليه كارشناسان علم الكترونيك مي‌باشد. اين استاندارد بر اساس امنيت بالا ، بازده اقتصادي ، تبديلات و تغييرات ساده و ارتباطات مؤثر پايه‌ريزي شده است.

 1. همپايي با High Tech

ايجاد ساختمان هوشمند بر پايه استاندارد‌هاي جهاني ، استفاده از آخرين دستاورد‌هاي صنعت الكترونيك  و استفاده از آخرين تكنولوژي‌هاي كنترل در اختيار بشر‌، گام نهادن در مسير High Tech   و علم مدرن مي‌باشد.

هوشمند سازی ساختمان.هوشمند سازی

 1. استفاده از بستر هاي شبكه IP

ساختمانهاي هوشمند از يك زير ساخت ارتباطي قوي برخوردارند كه بر مبناي تكنولوژي IP  است . لذا سيستم هاي كنترلي هوشمند با كليه تجهيزاتي كه با تكنولوژي فوق سازگارند مثل رايانه ها  در تعاملند.

 1. يكپارچه سازي با ديگر سيستم ها

سيستم هوشمند امكان كنترل يكپارچه كل ساختمان را فراهم مي سازد . به اين معنا كه كليه سيستم هاي كنترلي ساختمان مثل سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق ، آسانسور ها ، دوربين هاي مدار بسته برق اضطراري  و ... با سيستم هوشمند ارتباطي مؤثر خواهند داشت .

 1. امكان كنترل راه دور

ساختمان هوشمند امكان ارتباط و كنترل كليه سيستم هاي بكار گرفته شده در ساختمان را از راه دور به طرق مختلف مثل تلفن و اينترنت ميسر مي سازد . اين ارتباط مي تواند بصورت گزارش گيري از كليه سيستم ها و يا كنترل همه جانبه آنها باشد .

 

Read 408 times Last modified on یکشنبه, 16 آبان 1395 11:51
Login to post comments

شبکه های اجتماعی