زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند

زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند

زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند اتصال دیگر مربوط به رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه نیست. اکنون می توان آن را در تلویزیون، ساعت، ساعت زنگ دار،

اتومبیل، هر موردی که بخشی از زندگی روزمره شماست پیدا کرد. ما در زمان اینترنت اشیا (IoT) زندگی می کنیم. لحظه ای منحصر به فرد برای استفاده از فناوری برای بهبود زندگی روزمره ما.

اینترنت اشیا کلیدی برای توسعه زیرساخت‌های هوشمند است که به شهرها امکان می‌دهد از تمام مزایای شهر هوشمند بودن بهره ببرند.

این زیرساخت‌ها برای یک شهر ضروری است تا بتواند از فناوری و راه‌حل‌های هوشمند استفاده کند و از این طریق زندگی روزمره شهروندان خود را بهبود بخشد.

به همین دلیل است که تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها و مؤسسات در حال اجرا و تطبیق آن‌ها هستند. انتظار می رود بازار جهانی شهر هوشمند تا سال 2025 به 1.56 میلیارد دلار برسد.

زیرساخت های هوشمند چیست؟

هوشمند سازی بیمارستان

زیرساخت هوشمند را می توان به عنوان یک سیستم فیزیکی سایبری تعریف کرد که مدیریت یکپارچه همه عناصری را که شامل می شود،

با استفاده از ابزارهای مختلف تکنولوژیکی که به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها برای دستیابی به اهداف کارایی، پایداری، بهره وری و ایمنی کمک می کند، فراهم می کند.

این تعریف را می‌توان با یادداشت‌های آکادمی سلطنتی مهندسی بریتانیا تکمیل کرد که موضوع را تحلیل کرده و این جزئیات را به تعریف اضافه کرده است:

زیرساخت هوشمند یک سیستم هوشمند است که از یک حلقه بازخورد داده برای بهبود تصمیم گیری در مورد یک موضوع استفاده می کند.

سیستمی که می تواند بر اساس داده های جمع آوری شده توسط حسگرها نظارت، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، برقراری ارتباط و عمل کند.

زیرساخت های هوشمند نه تنها بر اساس ساختار فیزیکی خود (کابل کشی، حسگرها و غیره) بلکه بر چهار اصل داده، تجزیه و تحلیل، بازخورد و سازگاری استوار است.

داده: عنصر اساسی مورد نیاز یک سیستم هوشمند برای کار، و مواد خام مورد نیاز یک زیرساخت هوشمند برای عملکرد آن است.

تجزیه و تحلیل: تجزیه و تحلیل اطلاعات کلیدی برای به دست آوردن اطلاعات مفید برای تصمیم گیری است.

بازخورد: یک حلقه بازخورد داده برای هر سیستم هوشمندی اساسی است. این بازخورد زمانی مشهود است که اطلاعات مربوط به نحوه استفاده از یک دارایی جمع‌آوری می‌شود و این اطلاعات برای بهبود نحوه عملکرد سیستم استفاده می‌شود.

انطباق پذیری: سیستم های هوشمند سیستم هایی هستند که نه تنها با نیازهای فعلی سازگار می شوند، بلکه با نیازهای آینده نیز مطابقت دارند.

چند نوع زیرساخت هوشمند وجود دارد؟

هوشمند سازی بیمارستان

می توان گفت انواع مختلفی از زیرساخت های شهر هوشمند بر اساس میزان مشارکت انسانی در فرآیند تصمیم گیری وجود دارد.

بر اساس سطح کنترل یا اتوماسیون، این نوع زیرساخت ها توسط آکادمی سلطنتی مهندسی انگلستان به شرح زیر تقسیم شده است:

زیرساخت های نیمه هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

این زیرساخت داده هایی را در مورد کاربری خود، رفتار ساختاری و شرایط محیطی جمع آوری و ثبت می کند، اما توانایی تصمیم گیری بر اساس اطلاعات به دست آمده را ندارد. برخی از نمونه‌های این زیرساخت نقشه‌هایی هستند که آلودگی یک شهر یا ترافیک وسایل نقلیه را ثبت می‌کنند.

زیرساخت هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

این اشاره به سیستم هایی است که داده ها را برای پردازش و ارائه اطلاعات به گونه ای که به عملیات انسانی در تصمیم گیری کمک می کند.

جمع آوری می کند. یکی از نمونه‌های این ساختار، سیستم ترافیکی است که ترافیک سنگین را تشخیص می‌دهد و به رانندگان اطلاع می‌دهد تا بتوانند در حین رانندگی تصمیمات بهتری بگیرند.

زیرساخت هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

این زیرساخت داده ها را جمع آوری می کند، اطلاعات را پردازش می کند زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند اقدامات مناسب را به صورت کاملا مستقل (بدون دخالت انسان) و به صورت پویا انجام می دهد.

شرایط متغیر سازگار می شود. این طبقه بندی معمولاً شامل شبکه های هوشمند، ساختمان های هوشمند، زیرساخت های عمومی هوشمند یا سواحل هوشمند است.

شبکه های هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

یک شبکه هوشمند، شبکه ای است که بتواند رفتار و اقدامات همه کاربران متصل به آن را به نحو احسن در خود بگنجاند، به طوری که تلفات کمی داشته باشد و تامین با کیفیت و ایمن حفظ شود.

یک مثال می تواند یک شبکه انتقال انرژی با ولتاژ بالا باشد که خودکارتر و یکپارچه تر است و به لطف شبکه هوشمند خود، تمام دستگاه های متصل به آن را بهتر مدیریت می کند و در نتیجه به توزیع کارآمد و پایدار دست می یابد.

ساختمان های هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

ساختمان‌های هوشمند ساختمان‌هایی هستند که با نصب و سیستم‌های فن‌آوری پیشرفته ساخته می‌شوند، فناوری که امکان اتوماسیون بسیاری از فرآیندهای داخلی مانند گرمایش، تهویه، روشنایی، امنیت و سایر سیستم‌های ساختمان را فراهم می‌کند.

زیرساخت های عمومی هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

زیرساخت‌های عمومی هوشمند شامل دستگاه‌های الکترونیکی است که اطلاعاتی را منتقل می‌کنند که سپس می‌توانند برای بهبود عملکرد خود یا رفتار سایر سیستم‌های مرتبط مورد استفاده قرار گیرند.

سواحل هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

چندین پروژه برای ایجاد سواحل هوشمند وجود دارد. در اسپانیا، Telefónica در حال انجام پروژه‌ای است که به کاربران امکان می‌دهد.

اطلاعات بلادرنگ را برای بهبود تجربه خود در سواحل اسپانیا به دست آورند. این پروژه از حسگرها، پهپادها، پارکینگ هوشمند و چراغ های راهنمایی هوشمند و سایر فناوری ها استفاده خواهد کرد.

مزایا و قابلیت های این زیرساخت ها چیست؟

هوشمند سازی بیمارستان

نویسندگان مختلف موضوع زیرساخت های شهر هوشمند و مزایای آن را مورد بحث قرار داده اند. طبق انتشارات کارشناسان زیرساخت هوشمند در Research Gate، مزایای اصلی آنها عبارتند از:

خودکنترلی و دقت در تصمیم گیری

هوشمند سازی بیمارستان

این سیستم ها به طور خودکار ساختار داخلی و وضعیت مواد یک دارایی و همچنین شرایط محیطی و استفاده از آنها را برای بهبود دقت و سرعت فرآیند تصمیم گیری کنترل می کنند.

یک مثال در یک شهر هوشمند، دانستن وضعیت ترافیک، حمل و نقل عمومی و فضاهای پارکینگ زیرساخت های هوشمند برای شهرهای هوشمند برای ردیابی مسیرهای بهتر برای وسایل حمل و نقل عمومی یا وسایل نقلیه شخصی است.

بهره وری و صرفه جویی در هزینه

هوشمند سازی بیمارستان

این سیستم های هوشمند به سازمان ها اجازه می دهند تا از مزایای بهتری از منابع برای انجام کارهای بیشتر با کمتر استفاده کنند. یک مثال می تواند کنترل استفاده از برق یا گرمایش در یک ساختمان باشد.

قابلیت اطمینان

هوشمند سازی بیمارستان

این به کاهش زمان خرابی سیستم و مسائل پیش بینی نشده اشاره دارد و به سازمان ها اجازه می دهد تا خدمات خود را با بالاترین قابلیت اطمینان ادامه دهند.

ایمنی و انعطاف‌پذیری

هوشمند سازی بیمارستان

این امر مستلزم حفظ فرآیندها و طرح‌هایی است که با تغییرات سازگاری دارند، زیرساخت‌ها و کاربران را ایمن نگه می‌دارند و در برابر خطاهای انسانی یا بلایای طبیعی مقاوم هستند. نمونه ای از این می تواند کنترل صندلی در رویدادهای بزرگ باشد.

تعامل و توانمندسازی کاربر

هوشمند سازی بیمارستان

زیرساخت‌های هوشمند تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد و خدماتی را ارائه می‌کند که با نیازهای در حال تغییر مصرف‌کنندگان سازگار است.

یک مثال در شهرهای هوشمند، اپلیکیشن شهروندی یا واتس‌اپ شهری است که شهروندان می‌توانند از آن برای یافتن محصولات موجود در فروش یا اخبار محلی استفاده کنند و با برخی از خدمات تعامل داشته باشند.

پایداری

هوشمند سازی بیمارستان

این مزیت به واقعیت بهینه سازی فرآیند تصمیم گیری برای اطمینان از استفاده پایدار از تمام منابع مدیریت شده اشاره دارد. مانند مدیریت کارآمد پسماند، آب یا انرژی در شهرها.

نحوه مقابله با چالش های شهرهای هوشمند

هوشمند سازی بیمارستان

شهرهای هوشمند روند رو به رشدی هستند که از طریق یک پلتفرم توانمند که خدمات پیشرفته ای را برای نهادها و ساکنان ارائه می دهد، عمل می کند و به بسته شدن شکاف دیجیتال و ارائه کیفیت زندگی بهتر برای همه کمک می کند.

در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چه چالش‌هایی ممکن است بر سر راه آن‌ها وجود داشته باشد و شهرهای هوشمند چگونه می‌توانند با آن‌ها مقابله کنند تا به نفع همه طرف‌های درگیر باشد.

هدف آن چیست؟

هوشمند سازی بیمارستان

هدف شهرهای هوشمند ارتقای زیرساخت‌های اساسی و ارائه کیفیت زندگی آبرومندانه به شهروندان، سیستم امنیتی پیشرفته، محیطی پاک و پایدار و بکارگیری راه‌حل‌های «هوشمند» است که عملکرد و کارایی شهر را بهبود می‌بخشد.

شهرها از این نوع ابزارها برای جمع آوری داده های بلادرنگ در مورد انواع چیزها از جمله ترافیک، کیفیت هوا و آب و تشعشعات خورشیدی استفاده می کنند.

با این اطلاعات، دولت می تواند با حل مشکلات و حتی پیش بینی شوراهای  شهر یا بنگاه های اقتصادی اقدام فوری انجام دهد.

برخی از رایج‌ترین پروژه‌های شهر هوشمند شامل روشنایی هوشمند، سیستم‌های حمل و نقل هوشمند و اندازه‌گیری هوشمند آب و برق است.

با این حال، هر شهر و هر ذینفع دارای الزامات منحصر به فرد و تفاسیر متفاوتی از مفاهیم اجرایی است. این امر چالش های متعددی را در تحقق این شهرها ایجاد می کند.

چالش های ارائه شده

کمبود بودجه

هوشمند سازی بیمارستان

از آنجایی که شهرها به دنبال بهبود زیرساخت‌های خود با فناوری‌های هوشمند هستند، پرداخت هزینه برای چنین پروژه‌هایی در هنگام معرفی فناوری‌های هوشمند در مقیاس بزرگ یک چالش بزرگ است.

تامین منابع مالی برای شروع پروژه و اطمینان از وجود منابع کافی برای حفظ پروژه در طول زمان نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارد.

حکمرانی
هوشمند سازی بیمارستان

اجرای این پروژه های بزرگ شامل مجموعه ای طولانی از موافقت نامه های قانونی و سیاسی است. اتوماسیون ساختمان اترینا نیاز به همکاری بازیگران خصوصی یا انجمنی در تامین مالی پروژه ها،

یک لایه اضافی بین شهروندان و بازیگران سنتی در مدیریت شهری ایجاد می کند. این امر حتی فرآیندهای بوروکراتیک و تضاد منافع احتمالی بین سیستم های شهر هوشمند موجود را اضافه می کند.

کمبود زیرساخت و نیروی کار
هوشمند سازی بیمارستان

زیرساخت های شهری نقش مهمی در پروژه های شهر هوشمند ایفا می کند. بسته به زیرساخت‌های موجود در سیستم‌های انرژی، آب و حمل‌ونقل، از جمله،

ممکن است پروژه‌ای تدوین شود که به زمان سرمایه‌گذاری بیشتر یا کمتری نیاز دارد. علاوه بر این، برای تبدیل زیرساخت‌های شهری به زیرساخت‌های هوشمند به نیروی کار ماهر نیاز است که به زمان و سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارد.

امنیت دیجیتال
هوشمند سازی بیمارستان

در شهرهای هوشمند، به لطف جریان داده ها، ارتباط بین عمومی و خصوصی امکان پذیر است. این جریان باید روان و کارآمد باشد،

اما امنیت سایبری احتمالی و شکست‌های حریم خصوصی باید علاوه بر چارچوب‌بندی اصول احترام به حریم خصوصی و آزادی شخصی، کنترل شود.

اگر فراوانی خواندن داده‌های افراد که با آن همه جنبه‌های شهر سنجیده می‌شود، امکان بازسازی حریم خصوصی زندگی مردم را فراهم می‌کند، این نوآوری خطری آشکار از نظر احترام به آزادی شخصی را به همراه دارد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.