سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند شامل لامپ های هوشمند است و به سیستمی که: شما می توانید آن را معمولا از طریق یک برنامه و اپلیکیشن در گوشی آیفون، آی پد یا گوشی و تبلت اندروید خود کنترل کنید. برنامه ای که روی گوشی یا تبلت شما نصب شده، به شما این امکان را می دهد تا: میزان روشنایی لامپ ها را تنظیم کنید و اگر لامپ ها، ال ای دی های(LEDs) رنگی داشته باشند، می توانید رنگ آنها را هم تغییر دهید. سیستم روشنایی هوشمند دری به دنیای شدنی ها را به روی شما باز می کند.
تحقیقات نشان داده اند که میزان نور محیط و رنگ آن می تواند بر چرخه ی خواب شما اثر بگذارد. بودن در معرض نور آبی روشن یا سفید، خواب را از چشمان شما می گیرد؛ در حالی که نور زرد ملایم باعث می شود زودتر به خواب بروید. دیمر وسیله ای است که نور لامپ ها را بطور خودکار کم می کند. دیمرهای هوشمندی که روی دیوارها نصب می شوند به شما امکان کنترل میزان روشنایی هر نوع نور در اتاق را می دهند. برخی دیمرها علاوه بر این، قابلیت تغییر رنگ نور لامپ را نیز دارند. بنابراین، شما می توانید برای سناریوها و اوقات مختلف، برنامه های متفاوتی برای طول روز به سیستم هوشمند روشنایی خانه ی خود بدهید.

سیستم روشنایی هوشمند چگونه کار می کند؟

بطور کلی، سیستم روشنایی هوشمند از طریق یک شبکه عمل می کند که در آن، هر لامپ هوشمند به طور بی سیم به نزدیکترین لامپ وصل می شود. کل این شبکه به روتر یا مسیریاب متصل می گردد و دیگر وسیله های شبکه (مثل گوشی یا تبلت شما) را به لامپ ها وصل می کند. بعضی سیستم ها آپشن کنترل از راه دور دارند و شما را قادر می سازند حتی زمانی که در خانه نیستید، روشنایی منزل را مدیریت کنید.

مدیریت زمانی سیستم روشنایی

در قسمت هایی از هوشمند سازی ساختمان که میزان ساعت کاری از پیش مشخصی وجود دارد این روش کارایی موثری دارد. بدین ترتیب که اپراتور یا مسئول تاسیسات ساختمان هوشمند ، با اتصال به سیستم از طریق رایانه تبلت و یا موبایل از داخل و یا خارج خانه هوشمند می تواند برنامه زمان کاری و ساعات خاموش و روشن شدن تجهیزات راتنظیم کند و روشنایی ها متناسب با آن روشن یا خاموش می شوند. برای روزهای هفته، روزهای کاری و روز های تعطیل می توان ساعات متفاوتی متناسب با ساعات کاری را تنظیم کرد.

تنظیم حالت شب/روز کنترل روشنایی

ممکن است بخواهید چراغ اتاق ۱ را اتوماتیک کنید تا با حضور شما بصورت خودکار روشن شود . با این وجود اگر از سیستم کنترل روشنایی در خانه هوشمند استفاده کنید تصور کنید در ساعت ۳ بعدازظهر بدلیل موقعیت این اتاق، تابش آفتاب کاملا آنرا روشن کند و در اینصورت نیازی به روشن کردن چراغ ندارید . در صورتی که در قسمت تنظیمات شب /روز از روی مانیتور منطقه این اتاق را تیک بزنید، دستگاه در این زمان علیرغم اینکه چراغ اتاق ۱ اتوماتیک است، از روشن شدن آن جلوگیری می کند مگراینکه خودتان از روی مانیتور چراغ را روشن کنید . بدین ترتیب کمک بیشتری به صرفه جویی انرژی کرده اید. این ویژگی در هوشمند سازی ادارات و همچنین مدارس هوشمند نمود بیشتری خواهد داشت.
به بالای صفحه بردن