4 فناوری ضروری شهرهای هوشمند کلان داده

4 فناوری ضروری شهرهای هوشمند کلان داده

4 فناوری ضروری شهرهای هوشمند کلان داده

هوشمند سازی اداری

4 فناوری ضروری شهرهای هوشمند کلان داده توسعه فناوری هایی مانند اینترنت اشیا (IoT)، هوش مصنوعی (AI)، بلاک چین یا فناوری جغرافیایی کلید رشد شهرهای هوشمند در سراسر جهان است.

آگاهی از مفید بودن این فناوری ها برای شهرها در حال افزایش است و در حال حاضر پول زیادی روی این نوآوری ها برای طراحی شهرهای هوشمند سرمایه گذاری شده است.

طبق گفته Frost & Sullivan، تا سال 2025، شهرهای هوشمند بیش از دو میلیارد دلار فرصت تجاری ایجاد خواهند کرد.

فناوری های ضروری برای توسعه موفقیت آمیز شهرهای هوشمند، نقشی که ایفا می کنند و مزایایی که به همراه دارند را کشف کنید.

الزامات شهر هوشمند

هوشمند سازی اداری

برای اینکه یک شهر به عنوان شهر هوشمند در نظر گرفته شود، باید شرایط خاصی را داشته باشد:

  • مدیریت کارآمد و پایدار منابع طبیعی توسط همه شهروندان
  • همه شهروندان و نهادهای عمومی باید تا آخر متعهد باشند

اینترنت اشیا (IoT)

هوشمند سازی اداری

ادارات شهرداری به طور فزاینده ای از مزایای یک شهر هوشمند آگاه هستند و شروع به سرمایه گذاری در این بخش می کنند.

اطلاعات ارزشمندی را برای بهبود خدمات شهری، پایداری، ایمنی، تحرک و شفافیت شهر به دست آورند.

اینترنت اشیا در شهرها عمدتاً در سه حوزه حمل و نقل و تحرک شهری، انرژی و نگهداری شهری عمل می کند.

در حمل و نقل و تحرک شهری، اطلاعاتی در مورد ترافیک و مکان های پارکینگ برای تسهیل شهروندان ارائه می دهد. تحرک و کمک به آنها برای پیدا کردن مکانی برای پارک وسیله نقلیه شخصی خود.

در زمینه انرژی، شهرها در قبض برق خود صرفه جویی می کنند و با اتصال به عنوان مثال چراغ های خیابانی به یک شبکه هوشمند که به آنها امکان می دهد نور خود را با نیازهای لحظه ای تطبیق دهند، کارایی انرژی را افزایش می دهند.

در تعمیر و نگهداری شهری، ادارات می توانند با کنترل جامع مبلمان شهری و مدیریت زباله، وضعیت شهر را بهبود بخشند.

فناوری اینترنت اشیا ارتباط نزدیکی با هوش مصنوعی (AI) دارد.

هوش مصنوعی

هوشمند سازی اداری

هوش مصنوعی مزایای بسیاری را برای شهرهای هوشمند به ارمغان می آورد و در این نوع شهرها به دفعات بیشتر اجرا می شود.

تحقیقات ABI پیش‌بینی می‌کند که اندازه‌گیری و نظارت هوش مصنوعی بازیگران بزرگ بازار اینترنت اشیا برای شهرهای هوشمند در چند سال آینده خواهند بود.

در این راستا، انتظار می‌رود تا سال 2026، 87 درصد از تمام اتصالات دستگاه‌های IoT برای شهرهای هوشمند توسط دستگاه‌های اندازه‌گیری هوشمند برای منابع عمومی گاز، آب و انرژی و دستگاه‌های نظارتی با هوش مصنوعی تامین شود.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه یکی از کارکردهای اصلی این فناوری و یکی از مهم ترین مزایای آن است. به لطف هوش مصنوعی، شهرداری‌ها می‌توانند نشت‌های آب را شناسایی کرده و سریع‌تر از حوادث جلوگیری کنند تا در زمان کمتری حل شوند.

مدیریت ترافیک و ارتقای ایمنی شهروندان در جاده ها یکی دیگر از عملکردهای هوش مصنوعی در شهرهای هوشمند است.

علاوه بر این، دوربین‌های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر در حال استفاده هستند که فراتر از عملکردهای نظارت تصویری هستند.

آنها دوربین هایی هستند که قادر به تشخیص پلاک خودرو برای کنترل دسترسی اتوماسیون ساختمان آترینا به شهر و جلوگیری از ورود خودروهای آلاینده هستند.

با وجود تمام این مزایا، هوش مصنوعی کلید توسعه شهرهای هوشمند است. و همچنین فناوری های دیگری مانند بلاک چین.

بلاک چین

هوشمند سازی اداری

فناوری بلاک چین انقلابی در جهان ایجاد کرده است و شهرهای بیشتری روی آن شرط بندی می کنند.

مطالعه Blockchain4Cities اشاره می‌کند که بلاک چین فناوری است که به شهرها اجازه می‌دهد بر چالش‌های بزرگی که امروز با آن روبرو هستند غلبه کنند،

مشارکت، شفافیت، پایداری، رقابت‌پذیری، فساد و تقلب. برای این منظور، مروجین این تحقیق معتقدند که یک سیستم امن، شفاف و تغییرناپذیر مانند بلاک چین ضروری است.

این بدون شک یک فناوری با پتانسیل رشد بالا است. شرکت تحقیقات بازار Transparency Market Research تخمین می زند که ارزش این فناوری در سال 2024 در سطح جهان از 16 میلیارد یورو (20 میلیارد دلار) فراتر رود.

فناوری که در خدمات شهری و بهبود حکمرانی شهری بسیار مفید است. اینها خدماتی هستند که فرآیندهای مختلفی را در بر می گیرند و به فرکانس بالایی از سوابق و اسناد نیاز دارند، بنابراین شفافیت و امنیت ضروری است.

با بلاک چین شما قادر خواهید بود یک پایگاه اطلاعاتی خنثی، در دسترس و امن برای جلوگیری از فساد و ایجاد شفافیت لازم در مدیریت عمومی فراهم کنید.

یک نمونه از کاربرد فناوری بلاک چین در حکمرانی در استونی یافت می شود. یکی از چشمگیرترین ابتکاراتی که مدیریت دولتی استونی از طریق این فناوری ترویج کرده است،

اقامت الکترونیک است، نوعی شناسه دیجیتالی که به شما امکان می دهد هویت خود را در استونی از هر کجای دنیا ثبت کنید.

این تنها نمونه ای از پتانسیلی است که بلاک چین در شهرهای هوشمند دارد. یک فناوری کلیدی برای توسعه آن، مانند فناوری Geospatial.

فناوری ژئوفضایی

هوشمند سازی اداری

شرکت تحقیقاتی Grand View Research پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2025 بازار فناوری‌های مکانی به گردش مالی 134 دلاری برسد. 48 میلیارد

جهان از اهمیت سرمایه گذاری در این فناوری آگاه است و ادارات دولتی بیشتر و بیشتر در حال اجرای آن در شهرهای خود برای همه مزایایی هستند که به همراه دارد.

شهرهای هوشمند از فناوری Geospatial استفاده می کنند تا محیط های شهری را در دسترس تر و سازگارتر با محیط زیست کنند یا برای شناسایی بلایایی که بر اکوسیستم تأثیر می گذارد.

مدیریت اطلاعات مکانی و نظارت بر اقلیم و محیط زیست در شهرها امکان تشخیص تغییرات محیطی، پیشگیری را بهبود می بخشد، واکنش به بلایای آب و هوایی و پدیده های طبیعی شدید را سرعت می بخشد و تصمیم گیری را بهبود می بخشد.

از این نظر، این فناوری تصمیم گیری بهتری را برای مدیریت های دولتی در مدیریت زیست محیطی شهرهای خود آسان تر می کند تا شهرداری ها را متعهدتر به محیط زیست طبیعی بسازند.

Nexus Integra نرم افزاری است که شهر شما برای استفاده از فناوری های کلیدی مورد نیاز شهر هوشمندی که می خواهید بسازید به آن نیاز دارد.

به این ترتیب، می‌توانید پیش‌بینی آینده داشته باشید و برای ساختن شهری که واقعاً یک شهر هوشمند است، برنامه‌ریزی کنید. برای رفع تمام ابهامات خود با ما تماس بگیرید.

کلان داده و شهرهای هوشمند

هوشمند سازی اداری

ورود شهرهای هوشمند یک تغییر پارادایم برای شهرها و یک تحول واقعی است که منجر به شهرهای پایدارتر و قابل سکونت تر می شود.

ترکیب داده های بزرگ و شهرهای هوشمند یکی از قدرتمندترین گرایش ها در زمینه منطقه بندی شهر، معماری و پیشرفت اجتماعی است.

دانستن اینکه Big Data در شهرها دقیقاً به چه چیزی دلالت می کند به همه بازیکنان درگیر امکان می دهد در مسیر درست حرکت کنند.

کلان داده و شهرهای هوشمند فناوری برای بهبود شهرها

هوشمند سازی اداری

استفاده از داده های بزرگ و سایر فناوری های جدید اتوماسیون این پتانسیل را دارد که شهرها را به شهرهای هوشمند تبدیل کند که می توانند زندگی ساکنان خود را بهبود بخشند.

بنابراین انتظار می‌رود که داده‌های بزرگ و شهرهای هوشمند برخی از چالش‌هایی را که احتمالاً طی چند سال آینده ظاهر می‌شوند، با روندهایی مانند شهرنشینی مداوم جمعیت رو به افزایش و بحران آب و هوا، حل کنند.

به طور کلی، فناوری امکان تولید شهرهایی را فراهم می‌کند که در آن‌ها اطلاعات بلادرنگ توسط مؤسسات در دسترس و برای شهروندان شفاف باشد.

این به نوبه خود امکان تصمیم گیری هایی را فراهم می کند که کیفیت زندگی 4 فناوری ضروری شهرهای هوشمند کلان داده آنها را بهبود می بخشد.

مثال ها و مزایای استفاده از داده های بزرگ در شهرها

هوشمند سازی اداری

ترکیبی از داده های بزرگ و شهرهای هوشمند می تواند برای بسیاری از بخش ها سود ایجاد کند:

  • بهینه سازی حمل و نقل خصوصی و عمومی.
  • پیش بینی ترافیک، ساعات اوج حمل و نقل عمومی و جستجوی هوشمند پارکینگ از جمله برنامه هایی است که در شهرهای هوشمند شروع به اجرا کرده است.
  • مدیریت منابع کارآمدتر تولید شبکه های برق هوشمند می تواند اوج تقاضا را برای جلوگیری از قطع شدن شبکه پیش بینی کند. علاوه بر این، تامین آب در یک شهر هوشمند به این معنی است که کیفیت آب را می توان همیشه تضمین کرد، یا نشتی را می توان از طریق سنسورها شناسایی کرد، که یک تعمیر و نگهداری پیش بینی ایجاد می کند که از هزینه های غیر ضروری جلوگیری می کند. به همین ترتیب، ترکیب داده های بزرگ و شهرهای هوشمند را می توان برای بهینه سازی سیستم های جمع آوری زباله به کار برد.
  • شهرهای امن تر استفاده از فناوری هایی مانند یادگیری ماشین در ترکیب با اتصال اینترنت اشیا، توانایی سیستم های نظارت تصویری را برای تضمین ایمنی شهروندان افزایش می دهد. علاوه بر این، توانایی مکان یابی خودروهای پلیس یا آتش نشانی می تواند زمان پاسخگویی را به حداقل برساند.
  • دسترسی به خدمات بهداشتی بهتر و شخصی‌شده. خدمات بهداشتی در سال‌های آتی باید با چالش‌های متعددی مواجه شوند که از افزایش جمعیت تا پیری پیشرونده آن متغیر است.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.